قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
کلینیک سلامت شهرکرد
سلامت دندان دائمی کودک در گرو سلامت دندان شیری
۱۴/۰۹/۱۳۹۵
نمایش همه

بیماریهای لثه در کودکان

کلینیک دندانپزشکی سلامت

کلینیک دندانپزشکی سلامت

انواع بیماریهای لثه در کودکان :

  • ژنژیویت ، که تورم ، قرمزی و خونریزی از لثه ها از علائم آن است ، با مسواک و نخ دندان زدن صحیح و منظم و پاکسازی حرفه ای توسط دندانپزشک، قابل جلوگیری و درمان می باشد.

در صورت عدم درمان، ژنژیویت می تواند به تدریج به انواع شدیدتر بیماریهای لثه تبدیل گردد که به آن پریود̕نتیت (پیوره) گفته می شود که خود دارای انواع مختلفی است.
در پریودنتیت مهاجم شروع بیماری از سنین پایین می باشد (حتی ۸-۷ سالگی) .
برخی بیماریهای ویروسی مثل تبخال ممکن است به شکل قرمزی ،التهاب و تورم لثه ها و مخاط دهان بروز کنند که همراه با سوزش شدید میباشد.به این حالت ژنژیواستوماتیت هرپتیک گفته می شود که علایم عمومی آن تب و لرزو مشابه سرماخوردگی! می باشد.
از آنجا که درمان ارتودنسی اغلب در سنین پایین صورت می گیرد . لذا مراقبت های بهداشتی دهان و دندان در این سنین بسیار با اهمیت است.
جلوگیری از بیماریهای پریودنتال :
از آنجایی که تشخیص زودرس می تواند بزرگترین شانس جهت درمان این بیماریها باشد، لذا معاینه دقیق لثه ها در معالجات دندانپزشکی، از اهمیت بسزایی برخوردار است.
برای اینکه فرزندتان برای تمام عمر خنده های زیبا و سالم داشته باشد لازم است :

  • برنامه ای برای مراقبتهای در منزل و مراجعات دندانپزشکی داشته باشید. اگر در حال حاضر فرزند شما بهداشت دهان خود را رعایت نمیکند، سعی کنید هم اکنون این عادات او را تغییر دهید.
  • گرچه بیماریهای پریودنتال (لثه) علائم بارز و برجسته ای (مثل درد) ندارند ولی در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، جهت درمان اقدام نمایید.

خونریزی از لثه ها:

اگر به هنگام مسواک زدن یا گاز زدن غذاهای سخت، مسواک یا آب دهان فرزندتان خون آلود شود.
تورم لثه ها:

  1. لثه های فرزندتان متورم و قرمز رنگ شده است.
  2. بوی بد دهان،که حتی با مسواک زدن هم برطرف نمی گردد.

در صورت تشخیص هر یک از علائم فوق، دندانپزشک یا پریود̕نتیست (Periodontist)شما باید جهت درمان آنها اقدام نماید. پریود̕نتیست متخصصی است که تبحرلازم جهت جلوگیری ، تشخیص و درمان بیماری های لثه (پریودنتال)را طی دوره تخصصی مربوطه به دست آورده است.

تنفس از طریق دهان هم می تواند باعث تورم لثه ها خصوصا در دندانهای جلویی گردد. تنفس دهانی را با باز ماندن دهان به هنگام خواب می توانید تشخیص دهید.

گاهی پوسیدگی های عمیق دندان و عفونت ناشی از آنها ، به شکل یک برجستگی در لثه همراه با خروج چرک ،دیده می شوند که اغلب با عفونت لثه اشتباه می گردد و دندان مسبب را باید درمان نمود.

نخ دندان زدن:
زمان شروع استفاده از نخ دندان برای کودکان، زمانی است که فاصله ی بین دندانها بسته می شود و مسواک زدن به تنهایی قادر به تمیز کردن سطوح بین دندانها نمی باشد. البته شاید استفاده از نخ دندان در زمانی که هنوز دندانها از یکدیگر فاصله دارند فکر خوبی باشد، از این جهت که کودکانتان را به این مساله عادت داده و استفاده از نخ دندان برای سالهای بعد را برای وی قابل قبول تر نماییم.
مسواک زدن :
روش مناسب برای مسواک زدن دندانهای کودکان استفاده از حرکات چرخشی کوتاه است. بدین صورت که برس های مسواک بر روی دندان و حاشیه ی لثه ها قرار گرفته و مسواک با حرکات دورانی کوتاه به حرکت درآورده شود.
فراموش نکنید که علاوه بر سطح بیرونی دندانها، سطوح داخلی و سطح جونده ی آنها نیز مسواک زده می شود. استفاده از خمیر دندان پس از یک سالگی توصیه می شود ولی مقدار آن نباید بیش از اندازه یک لپه باشد. برای جلوگیری از بلعیدن خمیردندان، آن را با فشار انگشت دست خود به داخل برس های مسواک داخل کنید.

 مسواک مناسب برای کودکان مسواک های با اندازه سرکوچک و برس های نرم می باشد. با رعایت اصول ساده فوق سلامتی دندانها و لثه های کودکان خود را برای تمام طول عمر تضمین کنید. در مراجعات منظم خود به دندانپزشک روش مسواک زدن دندانهای کودکتان را با وی مرور کنید تا در صورت وجود خطا اصلاح گردد.

در برخی کودکان که همکاری مناسبی ندارند ؛ استفاده از مسواک های برقی می تواند به بهبود بهداشت دهان کمک نماید.